Vinton County High School has announced its honor students for the first quarter of the 2020-2021 school year, as follows:

All A’s:

Freshmen: Kolt Barlow, Kaitlyn Collins, Victoria Dickinson, Kalli Good, Matthew Hembree, Pheonix Lackey, Evan Long, Rylee McNichols, Ian Mohler, Michael Ramsey, Desiree Secora, Keaton Travis, Alexandria Wilson.

Sophomores: Isaiah Barker, Eian Campbell, Karis Caudill, Trista Dunn, Alina Hy, Caleb Lindner, Harlee Payne, Lindsey Riddle, Josiah Thacker.

Juniors: Luke Bledsoe, Madyson Cahill, Asa Davidson, Ashley Forrest, Judith Kirkendall, Cassandra Mayers, Mika McFadden, Emily Phillips, Emily Rutherford, Brenan Stevens, Kerrigan Ward, Lacie Williams, Gunther Woods, Morgan Ziegler, Cameron Zinn.

Seniors: Morgan Bentley, Jessica Bowles, Jenna Coleman, Jenna Crowe, Corey Disbennett, Kaitlyn Hall, Brock Hamon, Esiason Herrold, Kobe (Mullins) Hill, Elizabeth Lambert, Morgan Lemay, Lydia Lenegar, Chloe Lewis, Broc Love, Athena Mash, Randall Matteson, Olivia Mayers, Joshua McKinniss, Joseph (Blake) Mock, Lance Montgomery, Mahaylee Napper, Tyler Peoples, Savannah Perry, Abbagail Riley, Katrina Rosser, Patience Scurlock, Jocelynn Suter, Anthony Swaim, Ty Walker, Elizabeth Whiteman.

Principal’s List:

Freshmen: Braiden Bay, Lyssa Binz, Brooklyn Burns, Madeline Cain, Aleksandra Camp, Emma Davidson, Megan Durham, Devin Ferrell, Dalton Gibson, Ella Graham, Alyssa Hagerty, Skylar Harris, Madison Hatfield, Abigail Henneman, Owen Hire, Elijah Mayers, Macilyn Montgomery, Kaitlynn Rife, Olivia Salyer, Parker Shonborn, Kylie Smith, James Swaim, Lakin Williams, Noell Williams.

Sophomores: Hannah Bledsoe, Allison Camp, Alexis Chapman, Jailyn Conley, Hailey Dougherty, Kayden Dye, Lillian Jayjohn, Lakota Mace, Gracie Peters, Kaylee Rosser, Amy Thompson, Cheyenne Ward, Bethany Wright.

Juniors: Tegan Bartoe, Carson Channell, Tyler Claar, Ella Clancy, Aidan Clary, Laney Colombini, Sage Dillon, Caden Fee, Kylie Ferrell, Emily Hedges, Taylor Houdasheldt, Sierra Isaac, Courtney King, Harlan Oliva, Eli Radabaugh, Hanna Scarrett, Tomi Schweikert, Sydney Smith, Lacy Ward, Ayden Womeldorf.

Seniors: Shayla Alcorn, Kiki Barlow, Quentin Campbell, Makayla Carpenter, Ty Davidson, Keara Davis, Abigail Faught, Blake Graves, Lilyan Guess, Cody Hatfield, Tristen Kirby, Kolton Morris, Zack Radabaugh, Emily Reynolds, Koen Travis.

Honor Roll:

Freshmen: Leila (Hoehn) Barnes, Ashley Bentley, Morgan Case, Kellie Collins, Elizabeth Dawson, Gavin Fetherolf, Timothy Jordan, Laithen Mace, Zoe Morris, Katie Murphy, Sean Ohm, James (Ryan James) Perry, James Ridgeway, Trinity Roberson, Braylon Rose, Carson Rose, Heaven Saunders, Delanie Scarberry, Cameron Seymour, Paige (Rena) Spears, Mazkenzie Stepien, Hunter Stevens, Ashton Tritipo, Bostyn Vickers, Teairra Vickers, Kerrigan Weber, Bailee Williams.

Sophomores: Ryleigh Ashmore, Jaya Booth, Byron Breisker, Tyler Brown, Adrianna Camp, Kenneth Clancy, Trinity Crowe, Jack Davidson, Madisen Fannin, Killian (Jack) Fraley, Jeremiah Hamlin, Conner Hamon, Brody Harris, Hailey Hicks, Ethan Hoyd, Paris Morris, Jaclyn Pettet, Jacob Pinson, Perry Smith, Briaunna Suter, Balke Swaim, Bryar Thompson, Caleb Timmons, Colin Walker, Coen Woodall.

Juniors: Madalyne Acord, Natalie Arthur, Makenna Ball, Kody Colley, Bradon Derrow, Caden Eberts, Kaydence Erickson, Aiden Graham, Zayne Karr, Zoey Kiefer, Jenevieve Lewis, Christopher Matteson, Nathan Miracle, Broc Moore, Rylee Ousley, Asialyn Smith, Braden Wellman, Jarrett Wells, Zander Woodall.

Seniors: Keirsten Yates, Cameron Brooks, Ethan Coleman, Richard Duncan, Skylyn Grigsby, Madison Hammond, Peyton Lackey, Triston Maimstrom, Malachi Pelfrey, Grace Perry, Payton Prater, Adam Seitz, Quincy (Elijah) Williams, Chaylee Wilson.