Players and coaches from around Southeastern Ohio were named to the Southeast All-District football team, released on Friday night.

In Division III, first-team selections from Jackson were Treylan Davis, Tristan Prater, and Evan Spires on offense, while Grant Mastin earned first-team honors on defense for the Ironmen.

Sheridan’s Jason Munyan of Sheridan was named the offensive player of the year in Division III, while teammate Shay Taylor earned defensive player of the year honors.

Paul Culver, III, (Sheridan) and Doug Pryor (Chillicothe) shared co-coach of the year honors.

First team honors in Division IV included Vinton County’s Zach Radabaugh on offense and Boomer Herrold on defense, while Zayne Karr and Timmy McManus were honorable mention.

Hayden Shanks and Zeke Brown of Waverly earned offensive and defensive players of the year, respectively, while Waverly head coach Chris Crabtree was named coach of the year.

In Division V, Wellston and Oak Hill had a combined nine-players named to the squad.

On the first team offense included Hunter Smith (Wellston), Jarrod Wilbur (Wellston), Flint Barger (Oak Hill), Jonathon Garvin (Wellston), and Conor Dickens (Oak Hill), while Brock Harden (Oak Hill) was selected to the first team defense.

In addition, R.J. Kemp (Wellston), and Chase Ingalls (Wellston), along with Brandon Beam (Oak Hill) were honorable-mention selections.

Ironton’s Reid Carrico was named both the offensive and the defensive player of the year, while the Fighting’ Tigers’ head coach Trevon Pendleton was named the coach of the year.

Below are the 2020 all-Southeast District football teams, selected under the OPSWA recently. Here are the Division III, IV, and V football teams.

Players from Jackson, Oak Hill, Wellston, and Vinton County are in BOLD.

****

2019 Southeast Ohio All-District Football Team

Division III

First Team Offense

Tight End: Treylan Davis, Jackson, 6-5, 240, Sr.; Wide Receivers: Tony Munos, Marietta, 6-0, 175, Sr.; Joel Barnes, Chillicothe, 6-0, 160, Jr.; Tristan Prater, Jackson, 6-0, 185, Jr.; Josh Gilmore, Miami Trace, 5-10, 160, Sr.; Logan Ranft, Thornville Sheridan, 6-4, 195, Sr.; Linemen: Drew Seymour, Chillicothe, 6-1, 230, Sr.; Joey Reynolds, Thornville Sheridan, 6-1, 280, Sr.; Quarterbacks: Joey Moore, Athens, 6-0, 190, Sr.; Reece Gerber, Marietta, 5-11, 180, Sr.; Kam Smith, Chillicothe, 6-0, 170, Sr.; Backs: Jayden LeBeau, Miami Trace, 5-10, 165, So.; Jason Munyan, Thornville Sheridan, 5-8, 175, Jr.; All-Purpose: Evan Spires, Jackson, 6-1, 210, Jr.

First Team Defense

Linemen: Logan Morris, Thornville Sheridan, 6-3, 240, Sr.; Linebackers: Owen Roark, Athens, 6-0, 175, Sr.; Isaac McCory, Chillicothe, 6-1, 200, Jr.; Grant Mastin, Jackson, 6-0, 220, Jr.; Shay Taylor, Thornville Sheridan, 6-3, 215, Sr.; Backs: Jordan Barnett, Thornville Sheridan, 5-9, 185, Sr.

Offensive Player of the Year

Jason Munyan, Thornville Sheridan

Defensive Player of the Year

Shay Taylor, Thornville Sheridan

Co-Coaches of the Year

Paul Culver III, Thornville Sheridan; Doug Pryor, Chillicothe

Special Mention

Peyton Gail, Athens; Aaron Hiener, Marietta; Weston Davis, Marietta; Luke Henry, Miami Trace; Tavin Leavitt, Thornville Sheridan; Corey Amspaugh, Thornville Sheridan

Division IV

First Team Offense

Wide Receivers: Maddox Fox, Chillicothe Unioto, 6-5, 200, So.; Evan Gandee, Vincent Warren, 6-1, 185, Sr.; Gabe Chalfin, Circleville Logan Elm, 6-0, 170, Sr.; Jason Sailor, Circleville Logan Elm, 5-10, 180, Sr.; A.J. Dallmayer, Wash. Court House, 6-2, 190, So.; Will Futhey, Waverly, 6-5, 205, Jr.; Linemen: Riley Starnes, Gallipolis Gallia Academy, 6-6, 295, Sr.; Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-7, 315, So.; Sterling Smith, Wash. Court House, 6-4, 255, Sr.; Zach Burns, Hillsboro, 5-9, 265, Sr.; Andrew Welch, Waverly, 6-0, 330, Sr.; Quarterbacks: Isaac Little, Chillicothe Unioto, 5-10, 185, Sr.; Kurt Taylor, Vincent Warren, 6-2, 180, Sr.; Noah Vanco, Gallipolis Gallia Academy, 6-2, 205, Jr.; Conner Robinson, Circleville Logan Elm, 5-11, 185, Sr.; Haydn’ Shanks, Waverly, 6-3, 190, Sr.; Backs: Zack Radabaugh, McArthur Vinton County, 5-10, 185, Sr.; James Armstrong, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 210, Sr.; All-Purpose: Phoenix Wolf, Waverly, 6-3, 185, Sr.; Placekicker: Joel Chevalier, Vincent Warren, 6-1, 180, Sr.

First Team Defense

Linemen: Boomer Herrold, McArthur Vinton County, 6-2, 255, Sr.; Linebackers: Josh Welch, Vincent Warren, 6-2, 220, Sr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-10, 170, Fr.; Tyler Tackage, Wash. Court House, 5-11, 200, Jr.; Landen Eubanks, Greenfield McClain, 5-9, 165, Jr.; Zeke Brown, Waverly, 6-3, 215, Sr.; Backs: Peyten Kellar, Vincent Warren, 6-0, 160, Sr.; Hayden Collins, Lancaster Fairfield Union, 5-10, 155, So.; Mark Stulley, Waverly, 5-9, 150, Jr.; Byrd Green, Chillicothe Unioto, 5-11, 170, Sr.

Offensive Player of the Year

Haydn’ Shanks, Waverly

Defensive Player of the Year

Zeke Brown, Waverly

Coach of the Year

Chris Crabtree, Waverly

Special Mention

Zayne Karr, McArthur Vinton County; Timmy McManus, McArthur Vinton County; Carter Wisecup, Chillicothe Unioto; Wyatt Grayson, Vincent Warren; Brayden Easton, Gallipolis Gallia Academy; Trenton Johnson, Gallipolis Gallia Academy; Cole Westenbarger, Circleville Logan Elm; Collin Roar, Circleville Logan Elm; Tanner Lemaster, Wash. Court House; Barrett Young, Lancaster Fairfield Union; Mike Clark, Circleville; Garrett Fannin, Hillsboro; Aiden Diehl, Waverly; Wyatt Crabtree, Waverly; Penn Morrison, Waverly

Division V

First Team Offense

Wide Receivers: Trent Hacker, Ironton, 6-2, 175, Sr.; Thomas Sentz, Chesapeake, 5-9, 150, Sr.; Hunter Smith, Wellston, 6-5, 180, Sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 150, Jr.; Brady Hanson, New Lexington, 6-0, 155, Sr.; Reade Pendleton, Portsmouth, 5-9, 153, So.; Matthew Miller, Wheelersburg, 6-0, 165, Sr.; Linemen: Matt Davis, Ironton, 6-0, 210, Sr.; Rocky White, Ironton, 5-11, 235, Sr.; Drew Harris, Albany Alexander, 6-2, 260, Sr.; Jarrod Wilbur, Wellston, 6-1, 260, Sr.; Flint Barger, Oak Hill, 6-2, 260, Sr.; Easton Lansing, Piketon, 5-11, 230, Sr.; Caleb Crabtree, McDermott Northwest, 6-2, 275, Sr.; Luke Wroten, Portsmouth West, 5-10, 200, Sr.; Blake Richardson, Wheelersburg, 6-3, 270, Sr.; Quarterbacks: Donald Richendollar, Chesapeake, 5-9, 175, Sr.; Ben Nichols, Chillicothe Zane Trace, 5-10, 175, Jr.; Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, Jr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-0, 190, Jr.; Elijah Vogelsong-Lewis, Minford, 5-10, 185, Sr.; Drew Roe, Portsmouth, 5-8, 145, Jr.; Backs: Jonathon Garvin, Wellston, 6-1, 200, Sr.; Conor Dickens, Oak Hill, 5-10, 180, Sr.; Michael Conkle, Bidwell River Valley, 5-8, 161, So.; Brayden Campbell, McDermott Northwest, 5-9, 175, Jr.; Reid Carrico, Ironton, 6-3, 235, Sr.; All-Purpose: Wyatt Hoover, Pomeroy Meigs, 6-0, 208, Sr; Matthew Risner, Minford, 5-10, 175, Sr.; Placekickers: Jimmy Mahlmeister, Ironton, 6-0, 165, Sr.; Braxton Sammons, Wheelersburg, 5-11, 180, Jr.

First Team Defense

Linemen: Gunnar Crawford, Ironton, 5-10, 225, Sr.; Dalton Crabtree, Ironton, 5-10, 190, Sr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, Jr.; Eli Tilley, Portsmouth West, 6-1, 200, Sr.; Linebackers: Reid Carrico, Ironton, 6-3, 235, Sr.; Cameron Deere, Ironton, 5-11, 185, Sr.; Logan Neal, Albany Alexander, 5-11, 205, Sr.; Brock Harden, Oak Hill, 5-9, 165, Sr.; Josey Kelly, Williamsport Westfall, 6-1, 187, Sr.; Abe Lundy, Pomeroy Meigs, 6-0, 235, Sr.; Evan Lintz, McDermott Northwest, 5-10, 215, Jr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 5-11, 190, So.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-0, 175, Jr.; Backs: Kyle Howell, Ironton, 5-10, 170, Sr.; Logyn Ratliff, New Lexington, 6-2, 175, Sr.; Luke Bradford, Portsmouth West, 6-2, 150, Sr.; Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 160, Jr.; Punter: Dakota Secrest, McDermott Northwest, 6-0, 185, So.

Offensive Player of the Year

Reid Carrico, Ironton

Defensive Player of the Year

Reid Carrico, Ironton

Coach of the Year

Trevon Pendleton, Ironton

Special Mention

Nate Cochran, Ironton; Ashton Duncan, Ironton; Trevor Carter, Ironton; Darryl Taylor, South Point; R.J. Kemp, Wellston; Chase Ingalls, Wellston; Brandon Beam, Oak Hill; Nalin Robinson, Chillicothe Zane Trace; Logan McDowell, Chillicothe Zane Trace; Shawn Harris, Chillicothe Zane Trace; Johnny Burton, Piketon; Joey Truman, Williamsport Westfall; Marcus Whaley, Williamsport Westfall; Luke Blackburn; Williamsport Westfall; Ryan Weber, Bidwell River Valley; Hunter Kellogg, New Lexington; Zach Eveland, New Lexington; Connor Lintz, McDermott Northwest; Wyatt Brackman, McDermott Northwest; Mitchell Irwin, Portsmouth West; Ashton Klaiber, Portsmouth West; Drew Skaggs, Minford; Tate Walker, Minford; Amare Johnson, Portsmouth; Christian Keys, Portsmouth; Jake Gregg, Wheelersburg; Gage Adkins, Wheelersburg